Navelstrengbloed voor vroeggeboren baby's
Al onze donors zijn ouder dan 18 jaar. Logisch. Maar is bloed van volwassenen wel geschikt voor de allerkleinsten?
Onderzoekers van Erasmus MC en Sanquin vonden een verband tussen bloedtransfusies met volwassen donorbloed en twee aandoeningen die vaak voorkomen bij extreem te vroeg geboren baby's.
Omdat het bloed van deze te vroeg geboren baby's op een aantal vlakken verschilt van volwassen donorbloed, onderzoeken wij of navelstrengbloed van gezonde, voldragen baby's een alternatief kan zijn. Dit bloed bevat foetaal hemoglobine, de vorm van hemoglobine die extreem premature baby's van nature óók in hun bloed hebben. Onderzoek laat zien dat baby's bij wie een groter deel van het hemoglobine uit foetaal hemoglobine bestaat minder vaak deze aandoeningen ontwikkelen. Daarom is navelstrengbloed mogelijk een geschikter alternatief voor premature baby's die transfusies nodig hebben.
Bemoedigende resultaten
Binnen de Pre-Cord-studie onderzoeken we bij Sanquin of navelstrengbloed veilig kan worden ingezameld, bewerkt en opgeslagen voor transfusies. In nauwe samenwerking met het Erasmus MC en LUMC zijn grote hoeveelheden navelstrengbloed ingezameld, om onderzoek te kunnen doen naar de beste bewerkings- en opslagcondities. De eerste resultaten hiervan zijn zeer bemoedigend en worden binnenkort gepubliceerd.
Thomas Klei, hoofd Product en Proces Ontwikkeling (PPO) van Sanquin en betrokken bij de studie: “Op ons lab wordt daarom hard gewerkt aan een oplossing om het navelstrengbloed goed te kunnen opvangen, ontstollen, bewerken en opslaan. Zo makkelijk is dat nog niet, want zaksystemen en filters zijn ontworpen om grote volumes van volwassen bloeddonaties te verwerken. Hierdoor gaat te veel navelstrengbloed verloren.”
Verder variëren de afnamevolumes van navelstrengbloed enorm, waardoor reproduceerbaarheid in het geding komt. Ook blijken de rode cellen uit navelstrengbloed minder stabiel tijdens bewaren. “Een uitdaging dus om een kwalitatief hoogwaardig product uit navelstrengbloed te produceren, maar zeker niet onmogelijk”, zegt Klei.
Eén navelstrengbloeddonatie is al genoeg voor één transfusie
Zo komt het gebruik van navelstrengbloed voor transfusies bij extreem te vroeg geboren baby's steeds dichterbij. Eén navelstrengbloeddonatie is al genoeg voor één transfusie. Hoe mooi is het, als navelstrengbloed dat nu nog niet wordt gebruikt, straks kan bijdragen aan de zorg voor extreem te vroeg geboren baby's?
Bij het onderzoek werd samengewerkt met oa. Elise Huisman, kinderhematoloog bij het Erasmus UMC en verbonden aan Sanquin.



